Ana Sayfa » Video Hakem Ocak Ayında Yürürlükte

Video Hakem Ocak Ayında YürürlükteTürkiye Futbol Federasyonu başkanı Yıldırım Demirören video hakem uygulamasına Ocak ayından itibaren başlayabileceklerini kaydederken bu değişikliğin ligin ikinci yarısında yürürlüğe girecek olmasının kural değişikliği olarak nitelenemeyeceğini söyledi.
3. İstanbul Başakşehir Fatih Terim stadında Medipol Başakşehir altyapı takımları arasında oynanan müsabakada ilk kez denenen VAR sistemi test maçını Yıldırım Demirören yanı sıra Göksel Gümüşdağ ve Yusuf Namoğlu da takip etti.
Maç sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Yıldırım Demirören VAR sisteminin FIFA tarafından kabul gördüğünü ve hakem hatalarını en aza indirmek için kullanılacağını söyledi.
Justinbet sitesinin dünya kupalarında en yüksek oranlar açtığı İngiltere Almanya İtalya gibi ülkelerin VAR sistemine geçiş yaptıklarını belirten Federasyon başkanı Yıldırım Demirören basın mensuplarına yaptığı açıklamada “ Tabii ki geçtiğimiz sezon hakem hataalrı oldu. Olmaya da devam edecek fakat kimse Türk hakemlerinin adaletsiz ya da art niyetli olduğunu söyleyemez. Hatalar her zaman oluyor ve bazı takımların canını yakıyor. Artık VAR sistemine geçiyoruz. Bugün ilk denemeyi gerçekleştirdik. Sistem ocak ayında tam manasıyla kullanıma hazır olacak” yorumunda bulundu.
Sistemin komplike bir yapısı olduğuna vurgu yapan ve bu anlamda ancak Ocak ayına yetişebileceğini söyleyen Yıldırım Demirören “Oturup kulüpler birliğiyle konuşacağız. Ligin ikinci yarısında bu sisteme geçişte bir sakınca görülmezse hemen başlayacağız. Bu sistemi Spor Toto Süper Lig dışında TFF 1. Lig play-off ve final maçlarında uygulamayı düşünüyoruz” şeklinde konuştu.
Kulüpler birlliği vakfı başkanı Göksel Gümüşdağ güç dengelerinin bu kadar yakın olduğu ve puan farklarının bu kadar az olduğu bir ortamda video hakem uygulamasına geçişin kaçınılmaz olduğuna vurgu yaparken hakemlerini en kısa süre içerisinde yeni düzene adapte olmaları gerektiğini dile getirdi.
FIFA kokartlı hakemlerin VAR sistemi eğitimlerine yakından katıldığının altını çizen Göksel Gümüşdağ gelecek yıllarda video hakem uygulamasının katkılarını görürlerse alt liglerde de uygulayabileceklerinin altını çizdi.

     

0 yorum:

Yorum Gönder