Ana Sayfa » Ön Muhasebe Elemanı Görev Tanımı

Ön Muhasebe Elemanı Görev Tanımı

Şirketlerin ön muhasebesi, günlük olarak yapılan ticari hareketlerin, gelir ve giderlerin kayıt altına alınmasını sağlayan bir çalışma sunmaktadır. Bir başka deyişle ön muhasebe, diğer muhasebe türleinden daha basit muhasebe işlemlerini yerine getiren bir çalışmadır. Ön muhasebe kursları  ,diğer muhasebe türleri hakkında olduğu gibi, ön muhasebe çalışmaları hakkında da gereken bilgileri kursiyerlere kazandırmaktadır.
 Ön Muhasebe Çalışanlar Hangi İşleri Yapar?
 Ön muhasebe elemanları, işletmelerde yapılan günlük çalışmaların muhasebeleştirilmesi konusunda görev yaparlar. Bilgisayarlı muhasebe  programlarını kullanarak günlük ticari hareketler hakkında veri girişi yapan ön muhasebe çalışanları, fatura, irsaliye gibi belgelerin kesilmesi, arşivlenmesi ve günlük faaliyetler hakkında rapor hazırlanması gibi görevleri yerine getiriler.
 Ön muhasebe çalışmalarında işletmenin stoklarını kontrol ederek gereken raporları hazırlamak, fatura ve irsaliyelerin takibini yapmak, işletmenin çalışma yaptığı çeşitli özel ve resmi kurumlar ile olan yazışmaları hazırlamak da bulunmaktadır. Hazırlanan bütün bu raporların ve evrakların arşivlenmesi ve gerektiği zamanlarda bu evraklara ulaşma görevi de ön muhasebe çalışanlarına aittir.
Ön Muhasebe Çalışanları Hangi Becerilere Sahip Olmalıdır?
  Ön muhasebe, muhasebe departmanın en yoğun çalışan birimidir. Muhasebe deprtmanının diğer birimlerinde kullanılacak olan veriler, önce ön muhasebe tarafından hazırlanarak, diğer birimlere aktarılırlar. Dolayısıyla bu alanda çalışan kimselerin, yoğun çalışma temposuna ayak uydurabilmeleri önemli bir kriterdir.
 Ön muhasebede yapılan ufak bir hata, diğer muhasebe birimlerinin çalışmalarını da etkiler. Örneğin, şirketin günlük harcamalarında veya yaptığı satışlarla ilgili yanlış girilen bir veri, bu haliyle diğer muhasebe birimlerine sunulduğunda hata daha da büyüyerek, işletmenin faaliyetlerini olumsuz etkileyecektir. Bu sebeple ön muhasebe çalışanlarının son derece dikkatli ve titiz bir çalışma yapmaları gerekmektedir.
 Bilgisayarlı muhasebe programlarını ve temel bilgisayar programlarını bilmek, bir ön muhasebe elemanı için en önemli kriterdir. Ayrıca son zamanlarda internet üzerinden yapılan ticaretle birlikte yaygınlaşan e fatura hakkında gereken bilgilere sahip olmak da, ön muhasebe çalışanları için gereklidir.
Ön muhasebe kursu bahsedilen bütün bu çalışmalar hakkında ihtiyaç duyulacak temel bilgileri, öğrencilerine kazandırmaktadır. Ancak kursu bitirdikten sonra da ön muhasebe çalışanlarının eğitimi devam etmeli, ön muhasebe çalışanları kendilerini sürekli olarak mesleki anlamda geliştirmeye açık olmalıdır.
 0 yorum:

Yorum Gönder